Имунотерапиите подобриха значимо преживяемостта на пациентите с авансирал рак и

...
 Имунотерапиите подобриха значимо преживяемостта на пациентите с авансирал рак и
Коментари Харесай

Доц. Арабаджиев: Вече две трети от най-честите солидни тумори се лекуват с имунотерапия

 „ Имунотерапиите усъвършенстваха значимо преживяемостта на пациентите с предплатил рак и с 10 разнообразни туморни локализации, както и на онкохематологичните болести, като удължиха значимо преживяемостта на пациентите и даже понижиха риска от рецидиви при към този момент излекувани пациенти “. Това сподели на конференция при откриването на Третата годишна конференция по имуноонкология IO365 v3 водещият наш експерт в тази област доцент Желязко Арабаджиев. Той изясни, че към този момент две трети от най-честите солидни тумори се лекуват с имунотерапия, този метод се ползва с триумф и като поддържаща терапия след интервенция, като понижава доста риска от рецидив на рака.

„ Създаде се и протокол за предоперативно приложение на имунотерапия при един от най-агресивните форми на рак на гърдата, което докара до по-успешни интервенции и удължена ремисия “, добави доцент Арабаджиев.

По думите му, България има най-хубава лекарствена онкология, само че към момента изостава в профилактиката и скринингите за онкологични болести.

Конференцията събра в хибриден формат над 160 участници - медицински онколози, хематолози, имунолози, кожни лекари, гастроентеролози, лъчетерапевти и други експерти. Те показаха настоящи тематики и дискутираха проблемите в имунолечението на рака.

Водещи европейски и американски имуноонколози обмениха опит с българските си сътрудници.

Със званието „ Почетен член на Българското научно сдружение по имуноонкология “ бе отличен проф. доктор Лазар Попович от Университета на Нови сад, Република Сърбия, за неговия принос в развиването на имунотерапията на злокачествени болести, за приноса му в европейското развиване на онкологията, както и за насърчаването на професионалното издигане на онколозите от страните на Балканите.

Представено бе първото управление „ Компендиум за имунотерапия на солидни тумори “, квалифицирано от Работна група към Българското научно сдружение по имуноонкология, отпред с доцент доктор Николай Цонев. „ Ръководството по имунотерапия има практическа устременост - да улеснява българските онколози с най-необходимата информация за чекпойнт инхибиторите, с които разполагаме. Включени са и най-важните заключения от извършените по света клинични изследвания “, разясни доцент Цонев.

Имуноонкологията е една бързоразвиваща се област, която разкрива от ден на ден благоприятни условия за лекарите, само че също по този начин изисква положително познаване и непрекъснат интерес към новостите - това бе един от главните заключения, споделени от експертите. 

Имунологът проф. Доброслав Кюркчиев изясни, че при ракови болести имунната система не е слаба, а дисрегулирана, като част от имунните кафези стартират да обслужват тумора. „ Чрез имунотерапията имунната система се образова по какъв начин да се бори с туморните кафези и даже след прекратяването на вливанията имунотерапията продължава да работи. При 15% от туморите можем с месеци и даже година по-рано от появяването на признаците на рака да откриваме паранеопластични антитела. За страдание те не може да се употребяват за диагноза, тъй като са налични и при ревматологични болести. Но откриването им може да насочи клиницистите “, съобщи проф. Кюркчиев.

Медицинският онколог доктор Таня Златанова – експерт в лекуването на белодробен карцином и секретар на Бъргарското научно сдружение по имуноонкология – показа своите усещания от извършения през септември в Чикаго, Съединени американски щати, конгрес по имуноонкология, промотиращ водачеството на дамите в тази област на медицината. Д-р Златанова акцентира, че тази самодейност няма нищо общо с феминизма, а е метод да се обърне внимание, че от ден на ден стават дамите онколози и че те заслужават своето място. На самата конференция се организира панел на тематика „ Жените в имуноонкологията “ - взаимна сесия с американското сдружение по имуноонкология (SITC).
Източник: zdrave.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР